hatartalanul logoHatártalanul beszámoló

Dél-Erdély és a Bánság hagyományai

HAT-KP-1-2022/1-000998

2023. május 31-június 3-ig a Határtalanul! tanulmányi kirándulás hetedikeseknek program keretében Dél-Erdély és Bánság területére utaztunk.

Az indulás napján reggel 6 órakor 42 diákkal és 4 pedagógussal vágtunk neki a közel 2000 km-es útnak. Nagylaknál léptük át az országhatárt, majd hamarosan Aradra érkeztünk. Itt találkoztunk idegenvezetőnkkel, Attila bácsival, aki az elkövetkezendő 4 napban velünk tartott, és igyekezett minél több információval ellátni bennünket a valaha Magyarországhoz tartozó tájegység történelméről, az itt élő magyarság életéről, kultúrájáról.

Aradon közösen néztük meg a várost. A Megbékélés terén megtekintettük a hányatott sorú Szabadság-szobrot, majd ellátogattunk a város szélén található aradi vértanúk emlékhelyére.

hatar 1 erdely 2

A következő városnézésre Temesváron, az ország legfejlettebb, legnyugatiasabb nagyvárosában került sor. Az esti órákban érkeztünk az első szállás helyünkre, Herkulesfürdőre, ahol vacsora, majd pihenés várt bennünket.

Másnap reggeli után Orsovára utazunk, ahonnan sétahajóval háromórás kirándulást tettünk az Al-Dunán, annak is a leglátványosabb részén, a Kazán-szorosban. Nézelődés közben megismerkedtünk a vízi út kialakításának történetével. A hajóút során lenyűgöző látványként tárult elénk az 55 méter magas, 25 méter széles sziklába faragott Decebal-szobor, a Mraconia kolostor, valamint Traianus táblája.

 

erdely 3

erdely 4.jpg

 

A hajózás után autóbuszra szálltunk és a következő szálláshely, a Hunyad megyéhez tartozó Csernakeresztúr felé vettük utunkat.

A 3. nap reggeli után a közelben található Vajdahunyadon a Hunyadiak fészkét jelképező csodálatos várkastélyt tekintettük meg, majd egy erdei séta során feljutottunk Déva várához.

erdely 5.jpg  erdely 6.jpg

Kirándulásunk zárónapján Torda felé vettük az irányt. A gyönyörűen felújított bányamúzeumot tekintettük meg, ahol 1932-ig sót bányásztak. Ma már elsősorban turisztikai látványosságként és gyógyhelyként működik. Mindenkinek tetszett a 20 méter magas óriáskerék, a minigolfpálya-rendszer, a bowlingpályák és biliárdasztalok. A földalatti sósvizű tavon csónakázásra is volt lehetőség.

erdely 7.jpg

Kirándulásunk utolsó állomása Nagyvárad volt, ahol rövid városnéző séta után indultunk Magyarországra. Ártánd határátkelő érintésével az esti órákban érkeztünk Székesfehérvárra.

grosz busz

 

Köszönjük a buszsofőröknek, hogy türelmesek voltak velünk, biztonságban érezhettük magunkat mögöttük, és szerencsésen hazahoztak minket egy érdekes, tartalmas kirándulásról.

A támogatási összeg: 4 096 832 FT

Az utazásunk szervezője: Grosz Utazás

 

megvalosult a magyar kormany tamogatasaval bga alap

 

 

 

hatartalanul logo

 

Szlovénia magyar értékei

HAT-20-01-1166

határtalanul

Iskolánk 2020-ban ismét nyújtott be pályázatot a Határtalanul! program tanulmányi kirándulásra. Nagy örömünkre szolgált, hogy megnyertük a támogatást, amely lehetővé tette a négynapos utazáson való részvételünket. Ez az összeg fedezte a 32 diák és 4 kísérőtanár utazásának, szállásának, ellátásának és belépőinek költségeit. Sajnos a koronavírus járvány miatt többször is el kellett halasztanunk a kirándulást, de végül, még a mostanra 8. évfolyamos tanulók ballagásuk előtt, 2022. március 28 – 31. között lehetőségük volt arra, hogy Szlovéniában töltsenek négy izgalmas napot, megismerjék a szebbnél szebb muravidéki városokat és nevezetességeket. Nagyszerű idegenvezetőnk útmutatásával rendkívül hasznos és érdekes információkat tudtunk meg Szlovénia történelméről, gazdasági helyzetéről és kultúrájáról. Az országot érintő tudnivalókat az utazások során a buszon hallgathattuk, meg, majd az egyes helyszíneken az adott város, település nevezetességeiről, részletesebb történelméről és természetesen magyar vonatkozásairól mesélt. Muravidéken több olyan várat is megtekintettünk, mint pl. Zichy-vár (Beltinci), Ptuj vára, Cillei család vára (Celje), Szapáry-kastély (Muraszombat), mely magyar kézen volt és fontos szerepet játszott történelmünkben.

Kulturális, művészeti értékekkel is gazdagodtak a gyerekek, Lendván megtudhattuk, hogyan is készül a jellegzetes fekete-piros mintázatú hímestojás, megismerkedhettünk a hely egyik híres szülötte, Zala György szobrászművész, munkásságával, illetve Makovecz Imre egyik építészetileg híres kultúrpalotájával. Árpád-kori templomot látogattunk meg, így saját szemükkel csodálhatták meg a több mint 800 éves freskókat. A helyi gasztronómiával is találkozhattunk, a Hancsik tanyán egy jellegzetes muravidéki ebédet fogyasztottunk el, majd megkóstoltuk a helyben pácolt fürjtojásokat, illetve a Passero család csokiműhelyében kézműves csokival kedveskedtek nekünk.

A kirándulásunk négy napja alatt összesen 11 szlovéniai helyszínre jutottunk, ahol az átélt élmények örök emlékek maradnak nemcsak a tanulókban, hanem a kísérő pedagógusokban is.

Útvonal: Székesfehérvár - Lendva – Bántornya - Beltinci – Hódos - Ljubljana – Celje – Muraszombat – Alsómarác - Dobronak - Ptuj – Zsitkóc – Székesfehérvár

Pályázat címe: Szlovénia magyar értékei

Utazás időpontja: 2022. március 28 – 31. (4 nap)

Támogatási összeg: 2.362.420 - Ft 

 

Pályázat célja:

  • magyar-magyar kapcsolatok építése 
  • személyes kapcsolatok kialakítása, elmélyítése
  • külföldi utazásokon való részvétel
  • tapasztalatszerzés 
  • a tanultak elmélyítése saját tapasztalaton keresztül
  • osztályközösségek erősítése 
  • történelem megismerése

A nyolcadikos diákok nagy várakozással készültek a kirándulásra, melyet több, a muravidéki régió történelmét, kultúráját és természeti értékeit bemutató foglalkozás előzött meg.

Beszámoló: Határtalanul Program 2022. március 28 -31.

ME BGA

Az utazásunk szervezője: 

grosz utazási iroda logo

 

Szlovénia magyar értékei

  1. március 28-31.

Bár a pályázatot két évvel ezelőtt nyújtottuk be és nyertük el, sajnos a koronavírus járvány miatt csak az idei évben valósulhatott meg. Régóta készültünk Szlovénia értékeinek megismerésére, így szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hogy az utolsó pillanatban, a 8. évfolyam végén még elutazhattunk.

  1. nap

Reggel 7.00 órakor indultunk, első úticélunk Lendva városa, ahol az Eszterházy hercegek által uralt várhoz sétáltunk fel és megtekintettük a régészeti, néprajzi, történelmi és kortárs művészeti kiállításokat. A város több híres szülöttje között találjuk Zala György szobrászművészt is, aki többek között a budapesti Hősök tere lovasszobrait készítette. Az ő tiszteletére berendezett emlékszobában a Magyarországon található szobrok kicsiny másolatait csodálhattuk meg.

Haladva következő állomásunk felé megtekintettük a Szent Katalin templomot, illetve az előtte álló Szent István szobrot, majd a híres Makovecz Imre által tervezett kultúrpalotát. Egy kis szabadidő keretében megkóstoltuk a helyi cukrász fagyiját, majd indultunk tovább a bántornyai árpád kori templomhoz, melyben lenyűgöző falfreskókat láthattunk.

A vidék egyik legjelentősebb településén, Beltinci, a négy sarokbástyás Zichy vár előtt elhaladva a Szent Lászlóról elnevezett barokk templomban gyönyörködtünk. A parkban kiállított bicikli szobrokra felülve vicces felvételeket készítettünk a gyerekekkel. Bár korán keltünk, jó hangulat uralkodott, így elhatároztuk, hogy plusz programként sétálunk egyet a Mura folyó mellett, ahol az egyetlen épségben megmaradt úszómalmot láthattuk.

Ezután érkeztünk meg Hódosra, az ifjúsági szállásunkra, ahol már vártak ránk. Némi egyezkedés és matekolás után sikerült a főépületben, illetve a mobilházakban található szobáinkat elfoglalni, berendezkedni és felkészülni a vacsorára. Mindhárom napon a reggelit és a vacsorát a tőlünk távolabb eső faluból hozták el és szolgálták fel nekünk. Mindig változatos és finom ételekkel kedveskedtek.

  1. nap

A leghosszabb napunkra készültünk a vendéglátóinktól kapott hideg élelemmel felszerelkezve. Ljubljanába, az ország, illetve Európa legkisebb fővárosába indultunk. Az autópályán útba ejtettük Trojanét, ami igazából településnek sem mondható, inkább egy pihenőhely, és az itt kapható fánk a hely különlegessége, már csak a ha a méretét nézzük is. Aznap sokan nem is ették meg a szendvicseiket.  

A főváros barokk belvárosban megismerkedünk a főbb nevezetességekkel, mint például a Sárkányos híd, Hármas-híd, Városháza, Dóm és a vár, ahol Batthyány Lajos raboskodott néhány társával, majd innen vitték őket vesztőhelyükre.

A szabadidő keretében sétáltunk a Fő utcán, gyönyörködtünk a hidakban és természetesen lehetőségünk nyílt kisebb ajándékok beszerzésére is, mely többségén valamilyen módon a város jelképe, a sárkány látható.

Hazafelé úton Celjében van a következő megállónk, mely Szlovénia harmadik legnagyobb városa figyelemre méltó magyar kötődéssel. Leghíresebb látnivalója az egykor a Cillei grófok birtokában lévő impozáns vár. A 15. században a második legbefolyásosabb családként emlegették, Erkel Ferenc operájából ismerhetjük meg az ő történetüket.

Elpilledve, de a buszon új energiákkal feltöltődve érkezünk vissza szálláshelyünkre, ahol ismért finom vacsorával várnak bennünket.

  1. nap

A bőséges reggeli után a délelőttöt Muraszombaton töltjük, itt sajnos már a magyar lakosok száma kevés, de a magyar kötődés érezhető. Elsétáltunk a Szapáry kastély előtt, gyönyörködtünk a parkjában, majd kényelmesen bejártuk a belvárost.

Az alsómaráci látogatást, mely szinten szálláshelyünk közelében volt, már nagy várakozás előzte meg. Itt a Passero család várt ránk, akik mint a legtöbb magyar gazdálkodó család, ők is több mindennel foglalkoznak, mint például szőlőművelés, borkészítés, tökmagolaj sajtolás és nem utolsósorban a legismertebb a kézi készítésű csokoládéjukról lettek. Természetesen kóstolót is kaptunk, illetve megismertük a csokoládégyártás több napig tartó folyamatát.

Mivel az ifjúsági szállásunk a határtól mintegy 800 méterre volt, így többeknek volt még kedve a délután folyamán az országhatárt felkeresni, így egy szép erdei sétát tettünk a vacsora előtt.

  1. nap

Reggeli után elbúcsúztunk vendéglátóinktól majd a közelben lévő Dobronakra utaztunk, mely szinte tisztán magyar lakta település. Itt ellátogattunk az Orchidea Farm és Trópusi Kertbe. A közel 200 négyzetméteres üvegházban csaknem 2 millió orchideát nevelnek, de sok, ezen az éghajlaton nem szokványos növényt is láthattunk.

A főúttól nem messze Zsitkóc településen néztünk körül, ahonnan a Deák család származik.

Sajnos az idő nem volt hozzánk túl kegyes, így már kora reggel óta esett az eső, nem sok reményünk volt, hogy szabadtéri programokat megvalósíthatjuk. Ezért a mai napra tervezett sétánkról a Bakonaki-tó körül le kellett mondanunk.

A mai napon kivételesen nem csomagolt hideg élelmet fogyasztottunk, hanem a Hancsik tanyán vártak minket finom ebéddel. Hancsik József és felesége egy kis családi vállalkozás keretében próbálják vendégeiket elkápráztatni a finomabbnál finomabb jellegzetes őrségi ételekkel. Mindeközben e vidékre jellemző tájszólásával humorosan tudtunk meg érdekességeket családjának történetéről, az új terveiről, mely szerint fürjek tenyésztésével hogyan fogják gazdagítani étlapjukat a közeljövőben.

Az idő ellenére kárpótolt minket a Lendván megszervezett program. Itt ugyanis találkoztunk a helyi nemzetiségi közösség vezetőjével, aki elmesélte nekünk hogyan élnek az itt működő kéttannyelvű iskolába járó tanulók, hogyan tudják a magyar kultúrát és történelmét életben tartaniuk.

Innen már csak háromórányi utazás választott el minket otthonunktól, melyet már minden probléma nélkül megtettünk. Élményekkel teli, négy tartalmas napot töltöttünk el egykori magyar területeken, mely mindannyiunk számára felejthetetlen marad.

Szeretném kiemelni idegenvezetőnk, Imrő Anita kiváló munkáját. Szakmai tudását minden szempontból kiemelném, hatalmas tudásanyaggal rendelkezik Szlovéniával kapcsolatban, mind történelmi, kulturális, mind gazdasági és egyéb területeken. Ismeretanyagát teljes mértékben a csoport életkorának megfelelően választotta, tele érdekes legendákkal, izgalmas történetekkel. Rugalmasságának köszönhetően minden megtervezett programot kényelmesen és gond nélkül valósítottunk meg.

Résztvevő tanulók: 8. a és b osztály: 32 fő

Kísérő pedagógusok: Krählingné Kovács Tünde, Vizáné Mannó Dóra (osztályfőnök), Szabó Levente (osztályfőnök), Hauserné Nagy Éva

Székesfehérvár, 2022. 04. 04.

hat 1    hat 2   hat 3   hat 4    hat 5    

 

hat 6   hat 7    hat 8    hat 9    hat 10   

 

 hat 11     hat 12    hat 13    hat 15     hat 14

 

Felvidéki kalandok: városok, tájak, emlékek nyomában

HAT-19-01-1327

EMET-2019-157935

Iskolánk 2019-ben ismét nyújtott be pályázatot a Határtalanul! program tanulmányi kirándulásra. Nagy örömünkre szolgált, hogy megnyertük a támogatást, amely lehetővé tette a négynapos utazáson való részvételünket. Ez az összeg fedezte a 44 diák és 4 kísérőtanár utazásának, szállásának, ellátásának és belépőinek költségeit. Október 1-től 4-ig lehetősége volt a 7. évfolyamosoknak arra, hogy Szlovákiában töltsenek négy izgalmas napot, megismerjék a szebbnél szebb felvidéki városokat és nevezetességeket.

A magyar történelemben és kulturális örökségünkben nagy jelentőségű tájegység, a Felvidék értékeit vették számba. A Pozsony – Trencsén – Poprád - Lőcse – Szepesváralja – Kassa - Ótátrafüred – Csorba-tó – Késmárk - Rozsnyó – Sajógömör – Derencsény – Zsíp települések és a látnivalóik, a történelem témaköreire lettek felépítve. Ezért  a helyszíneken kiemelt hangsúly helyeződik a múltban történt eseményekre, azok ma is látható nyomaira, az épületek, emlékhelyek, emléktáblák felkeresésekor.

Pályázat címeFelvidéki kalandok: városok, tájak, emlékek nyomában

Utazás időpontja: 2019. október 1-4. (4 nap)

Támogatási összeg: 2.590.680.- Ft 

Pályázat célja:

  • magyar-magyar kapcsolatok építése
  • személyes kapcsolatok kialakítása, elmélyítése
  • külföldi utazásokon való részvétel
  • tapasztalatszerzés
  • a tanultak elmélyítése saját tapasztalaton keresztül
  • osztályközösségek erősítése
  • történelem megismerése

A hetedikes diákok nagy várakozással készültek a kirándulásra, melyet több, a szepességi régió történelmét, kultúráját és természeti értékeit bemutató foglalkozás előzött meg.

Beszámoló: Határtalanul Program 2019. 10. 01-04.

EMI

EMT

Az utazásunk szervezője:

GroszUtazas

 *****************************

Barangolás a cipszerek földjén, a felvidéki Szepességben

HAT-18-01-0220

Iskolánk 2018-ban nyújtott be pályázatot a Határtalanul! program tanulmányi kirándulására. Nagy örömünkre szolgált, hogy megnyertük a támogatást, mely lehetővé tette a négynapos utazáson való részvételünket. Ez az összeg fedezte a 43 diák és 4 kísérőtanár utazásának, szállásának, teljes ellátásának és belépőinek költségeit.

Pályázat címe: A cipszerek földjén, a Felvidéken – tutajozással a Goráloknál

Utazás időpontja: 2019. június 3-6. (4 nap)

Támogatási összeg: 2.579.512.- Ft 

Pályázat célja:

  • magyar-magyar kapcsolatok építése
  • személyes kapcsolatok kialakítása, elmélyítése
  • testvériskolai kapcsolatok
  • külföldi utazásokon való részvétel
  • tapasztalatszerzés
  • a tanultak elmélyítése saját tapasztalaton keresztül
  • osztályközösségek erősítése

A hetedikes diákok nagy várakozással készültek a kirándulásra, melyet több, a szepességi régió történelmét, kultúráját és természeti értékeit bemutató foglalkozás előzött meg.

BeszámolóHATARTALANUL_osszefoglalo2019.pdf

                                                                          

Az utazásunk szervezője:  

 *****************************

 

HATÁRTALANUL HAT-17-01-2017-00629

A 2017-es Határtalanul pályázaton 2.276.300.- Ft összeget nyert iskolánk. 

A 7. évfolyamosok Szlovákiába utaznak 4 napra (3 éjszaka), magyar lakta területekre.

  1. nap – 2018. június 5.

6.30 órakor indultunk az iskolától egyenesen az ipolysági Pongrácz Lajos Alapiskolához, ahol az iskolabemutatások után a két iskola tanulói ismerkedtek egymással, majd közös megemlékezést tartottunk a nemzeti összetartozás napja alkalmából. Következő állomásunk Alsósztregován a Madách Imre szülőkastélyában berendezett csodálatos, interaktív múzeum volt. A program kirándulással folytatódott a Maginvári kilátóhoz. Az idő nagyon jó volt, a kilátóból Pazar látvány tárult mindenki elé. Este a gömörhorkai (özörényi) szálláson pihentük ki a nap fáradalmát egy kellemes vacsora után.

  1. nap – 2018. június 6.

Első programelemünk Rozsnyón volt, ahol Gömörrel és az Andrássyakkal ismerkedtünk meg. A magyarlakta szép kisvárost Hunyadi János foglalta vissza a huszitáktól 1452-ben, majd Mátyás király alatt fejlődött erőteljesen a régió gazdasága és a bányászati tevékenység Rozsnyó II. Rákóczi Ferenc egyik kedvenc tartózkodási helye, rezidenciája a Nehrer-házban volt. Ebéd után Poprádon a Tátra Múzeumot látogattuk meg, amelyet 1876-ban a Magyarországi Kárpátegyesület alapított. Ezután Szepesszombaton sétáltunk a főtéren, ahol megtekintettük a gótikus és reneszánsz polgárházakat, valamint a főtéren álló obeliszket, melynek felirata a következő: „1848 Magyar szabadságharc emlékére emelte Szepes-szombat XVI Szep. város közadakozásból 1899-ben Édes magyar hazánk iránti szeretetből”. A Tamásfalvi kilátón a Szlovák Paradicsom egyik legszebb része, de sajnos a túra felét elmosta az eső. Szállásunk Iglón volt, az Akadémiai Kollégiumban.

  1. nap – 2018. június 7.

Lőcsén bebarangoltuk a főteret, a régi városháza 15. századi épületében berendezett Szepesi Múzeumot, benne látható a titkos lépcsőhöz vezető ajtó híres festménye, amely a Rákóczi-féle szabadságharc idején játszódó Jókai-regény ihletőjét, a Lőcsei fehér asszonyt ábrázolja, amint csalfán hívogatja a várba bejutni akaró labanc ellenséget. Késmárkon megtekintettük a Thököly Imre mauzóleumot, ahol elhelyeztük koszorúnkat, majd az UNESCO Világörökség részét képező cipszer fatemplomot néztük meg. Végig sétáltunk a csodaszép cipszer városközponton keresztül a Thököly-várhoz. Délután Breznóbánya következett - ősi bányászváros -, amely egykor arany, ezüst és vasbányászatáról volt híres. Sétáltunk a gyönyörű főtéren, felmentünk az 1830-ban épült várostoronyba és megtekintettük a 16. századi városháza épületében lévő Felsőgarami Múzeum kiállítását. Besztercebánya: a Felvidék egyik legszebb bányavárosa. Sétáltunk a gyönyörűen felújított főterén, amelynek északi részéhez kapcsolódik a Várnegyed. Itt található a 13. századi „Német” templom is. A főteret (IV. Béla király tér) a várnegyedtől a magas toronnyal büszkélkedő félköríves hajdani bástya, a Barbakán választja el. Szállásunk a Körmöcbánya melletti Jánosréten, a Lúčky Oaza sv. Filipa Panzióban volt.

  1. nap – 2018. június 8.

A körmöcbányai pénzverde a történelmi Magyarország legjelentősebb pénzverdéje volt, majd 1918 után Csehszlovákia, illetve Szlovákia egyetlen pénzverdéje. A pénzverde már csaknem 700 éve működik, már Mátyás korában is itt verték a híres körmöci aranyát! Meglátogattuk a páratlan gyűjteménnyel rendelkező Érmék és Pénzérmék Múzeumát. Felsétáltunk a várnegyedbe is, ahol a 13. századi Szent András kápolnát, valamint a gótikus stílusban épült Szent Katalin templomot az őrtoronnyal láttuk. Zólyom várában tettünk látogatást. A 13. században épült erősség kapujánál a Balassi-emléktáblánál iskolánk koszorúját is elhelyeztük. Az UNESCO Világörökség részét képező Selmecbánya városközpontját látogattuk meg utoljára. A Szentháromság-térre igyekezve elsétáltunk a Szent Katalin templom mellett, majd felkerestük Petőfi Sándor emléktábláját az evangélikus líceum épületén. Megtekintettük a középkori templomból erőddé alakított Óvárat, amelynek udvarán az 1848-49-es szabadságharc emlékműve látható. Az Óvárból láttuk az Újvár épületét, mely a legkorszerűbb ágyúerődök egyike volt a reneszánsz korban. Székesfehérvárra este 9 órakor érkeztünk meg, egy nagyon tartalmas, szép emlékeket őrző kirándulásról.

   

   

 

 

          

*************************

 

     

 

HATÁRTALANUL PROGRAM - HAT-16-01-0723

"Ifjú természetbúvárok a Felvidéken"

Elnyert támogatás: 927 000.- Ft (utazás, szállás)
Utazik31 tanuló és 4 kísérő
Szállás: Várhosszúrét (2 éjszaka)
Megvalósítás: 2017. június 5-7.

ÚTINAPLÓ

1. nap

Június 5-én indultunk  reggel 6 órakor. A korai indulás nem vette el senki jókedvét, hiszen vidám csevejjel, nevetgéléssel indult a nap!

Több rövid megálló után érkeztünk meg Kassára, Szlovákia második legnagyobb városába. Ősi magyar város, bár a magyar lakosság száma sajnos csökken. A hosszú út után igencsak jólesett egy kis mozgás mindenkinek!

Megtekintettük a Belváros nevezetességeit: a Szentháromság szobrot,  a zenélő szökőkutat csodás harangjátékával, Rodostói-házat, az Orbán-tornyot.ž 

Kassa után a Szádelői-völgybe vettük az irányt. Az Unesco-világörökség részét képező vadregényes, sziklacsodákkal teli szurdokvölgyben kirándultunk. A völgy barlangok beszakadásából keletkezett, a 300–400 m magas sziklafalak között a Szár-patak rohan. A túra során bővítettük biológiai és földrajzi ismereteinket, megfigyeltük a szurdok állat- és növényvilágát. Egy gyönyörű kis tisztáson álltunk meg pihenni, ahol a fiúk rögtön elővették a Kassán vett új „osztály” focilabdát. Néhány bátor jelentkező az idegenvezetőnkkel megmászta a sziklafalat, s csodálatos képeket készítettek a lenn maradtak számára. A túra végére már nagyon elfáradtunk! Végre buszra szálltunk és pihentünk egy kicsit!

A nap legizgalmasabb pillanata az volt, amikor megérkeztünk a szállásunkat adó faluba, Várhosszúrétre.

A templom előtti kopjafák sora emlékeztet mindenkit arra, hogy rendkívül súlyos harcok folytak a falu felett magasodó hegyekben a 2. világháború idején – melynek megismertük történetét. A buszon részleteket olvastunk fel a 2. világháború harcairól, bemutattuk a kopjafákat, mint jelképeket.

A szálláson már várt minket Józsi bácsi. Nagyon szép kis szobákat kaptunk, finom volt a vacsora. A szálláson minden lehetőség megvolt arra, hogy jól érezzük magunkat. Lehetett röplabdázni, focizni, kilátóba menni, s mindez egy csodás kis patak partján. A legjobb az volt, hogy este együtt lehettünk, sokat beszélgethettünk, nevetgélhettünk. Tanáraink még éjfél előtt riadót fújtak, mindeninek a saját szobájába kellett menni! Bár ők nem tudják, mi ezután is szép csendben folytattuk a beszélgetést!

2. nap

Izgalmas délelőtt ígérkezett, mivel a Szilicei-fennsíkra tartottunk egy igen kacskaringós hegyi úton, ahol a busz alig fért el, s mindenki lélegzet visszafojtva nézte, hogy haladunk felfelé. Felérve páratlan kilátás nyílt a Gömöri-medencére. Tanulmányozzuk a karsztos jelenségeket, víznyelőket, dolinákat is. Meglátogattuk Szilice faluban az ottani magyar iskolát. Egyetlen osztályban együtt tanul elsőtől negyedikig minden diák. El sem tudjuk képzelni, hogy lehetséges! A tanítójuk nagyon kedves volt, mesélt nekünk az iskoláról, a faluról, s cserébe mi is bemutattuk iskolánkat. Az egyik fiú – míg  a tanáraink ajándékot adtak át az iskolának – matematika órát tartott a kicsiknek. Nagyon élvezték! De mi is!

Ezután megnéztük a szilicei református templomot.  

A legjobban várt program következett, amire ismét egy kacskaringós hegyi úton jutottunk fel, ez Dobsina.

Az Unesco-világörökség részét képező páratlan természeti kincset, a Dobsinai-jégbarlangot látogattuk meg. A barlang 5000-7500 éve keletkezett, természetben vizsgálhatók a jég fizikai jellemzői. Mindenki elámult a látványon! Benn nagyon hideg volt, de mi felkészültünk meleg kabátokkal!

A túrázás itt sem maradt el, mivel egy félórás hegymeneti út vezetett fel a barlanghoz, ami kellően kiizzasztott mindenkit!

Ezután elmentünk Imrikfalvára, az ottani víztározóhoz. Este már nagyon vártuk, hogy ismét Várhosszúrétre érjünk a szállásra.

3. nap

Kissé szomorúan és nagyon fáradtan csomagoltunk reggel, tudván, hogy ma haza fogunk menni. Reggeli után bepakoltunk a buszba és búcsút vettünk szállásadónktól.

Rozsnyón rövid városnézés után a 14. századi, gótikus püspöki székesegyházat néztük meg, melynek tornyát megmásztuk. Csodálatos kilátás kárpótolt a lépcsőzésért! 

Csucsomra látogattunk, ahol megnéztünk egy régi bányát, az ácsolt bányászati szerkezetet, sőt, a tárnába is látogatást tehettünk. 

Haza felé utolsó állomásként betértünk a Betléri kastélyba, Betlér település domináns épületéhez.  A kastély parkja nagyon szépen megtervezett, gondosan ápolt, ahol rengeteg fotót készítettünk.

Soha nem fogjuk elfelejteni ezt a kirándulást!

 

  

  

Pályázathoz készített útifilm: 

Médiamegjelenés: Nyolcezer.hu

Az utazás megvalósítója: 

************************************************

   

HATÁRTALANUL pályázat  HAT-14-01 Tanulmányi kirándulás hetedikeseknek           

„Kalandozás az alsó-magyarországi bányavárosokban és a Szepességben”

                                                                        

Elnyert összeg: szállásra 911.800.- Ft, utazásra 429.400.- Ft (Összesen: 1.341.200.- Ft)

Tanulónkénti pályázati támogatás: 31.933.- Ft

Tanulói hozzájárulás: 12.000.- Ft (étkezés félpanziós ellátással), belépők)

Utazók létszáma: 42 fő diák 5 kísérőtanár

Szállás:Zólyom (2 éj), Káposztafalva (1 éj)

Utazási iroda biztosítja:programtervezés, utazásszervezés, pályázatírásban való segítség, kapcsolattartás az egész pályázati időszak alatt, buszsofőr napidíja és ellátása, útdíjak, honismereti vezetés végig

Első nap

Ipolyságon helyi magyar iskolában részt vettünk a nemzeti összetartozás napi megemlékezésen. Városunkkal kapcsolatos emléktárgyakat ajándékozunk a diákoknak, ill. gyarapítjuk az iskola könyvtárát is otthon gyűjtött adományainkkal.

Utazás az UNESCO Világörökségéhez tartozó, az Alsó-Magyarországi bányavárosok fejét képző Selmecbányára. Látogatást teszünk a középkori Óvárban, és az újkori Leányvárban, felkeressük a Petőfi emléktáblát a líceum falán, ellátogatunk a gótikus ferences templomba, és a bányászat tudományát és technikáját megismertető Kamaraházba. Jó idő esetén kirándulunk az egyedülálló Kálváriára is.

Indulás Körmöcbányára, ahol megtekintjük a várnegyedet, a Szent Katalin templomot, a Pénzverde vagy Pénzérmék és Érmék Múzeuma épületét, ahol kiállítást láthatunk a világhírű bányavárosi pénzverde történetéről, és megismerkedhetünk egyedülálló pénzgyűjteményével.

Második  nap

Zólyom várában teszünk látogatást. A 13. században épült erősség kapujánál a Balassi-emléktáblánál iskolánk koszorúját is elhelyezzük

Breznóbányán a gyönyörű főtéren teszünk sétát, felmegyünk az 1830-ban épült várostoronyba, és megtekintjük a 16. századi városháza épületében lévő Felsőgarami Múzeum kiállítását

Ó-Zólyomba, azaz a szintén az Alsó-Magyarországi bányavárosok sorába tartozó Besztercebányára utazunk, ahol megtekintjük a főtér reneszánsz és barokk polgárházait, a székesegyházat, a várnegyedet, és az épen maradt Pap és Bányász bástyákat

Harmadik nap

Poprádra utazunk, ahol felkeressük a Tátra múzeumot, a Szent egyed téren álló reneszánsz polgárházakat, és bemegyünk a XIII. századi templomba is.

Szlovák Paradicsom, Hernád-áttörés: túrázunk Káposztafalván, a Hernád festői völgyében

Szepesszombat: sétálunk a főtéren, megtekintjük a gótikus és reneszánsz polgárházakat, valamint a főtéren álló obeliszket, melynek felirata a következő: „1848 Magyar szabadságharc emlékére emelte Szepes-szombat város közadakozásból 1899-ben Édes magyar hazánk iránti szeretetből”

Negyedik nap

A Szepesség legnagyobb cipszer közösségével rendelkező Késmárkon teszünk sétát, és az evangélikus templomban fejet hajtunk gróf Thököly Imre sírjánál is

Bejárjuk Szepesség fővárosa, Lőcse főterét, megismerjük a reneszánsz Thurzó házat, a városházát, valamint a gótika csodáját a Szent Jakab templomot, ahol a Thurzó kápolnában meglátogatjuk Thököly Erzsébetnek, II. Rákóczi Ferenc féltestvérének sírját. Szót ejtünk a város irodalmi vonatkozásáról, Jókai: A lőcsei fehér asszony c. regényéről, és a város kuruc-kori történetéről

Városnézés a vasgrófok, vagyis az Andrássyak birodalma, Gömör központjában, Rozsnyón, amely mindig is a környékbeli vasbányászat központja volt

 Határtalanul pályázat előkészítő óráinak, fakultatív tevékenységének megkezdése: 2015. április 29.

 Előkészítő órák:

-          2015. május 18.

-          2015. május 22.

-          2015. május 28.

Az előkészítésben résztvevő pedagógusok: Éliás Rita (történelem), Hargitainé Őri Katalin (földrajz, biológia), Kohonicz Izabella (történelem, magyar), Mátyus Melinda (képesített idegenvezető, média- erkölcstan), Leicht Mária (néptánc)

Az előkészítő órákon alkalmazott pedagógiai módszerek:

-          Útvonaltervezés:  térképhasználat, földrajzi adottságok megismerése (természeti adottságok, természeti erőforrások, bányakincsek) digitális tábla segítségével.

-          Csoportmunka:  a hazaszeretet, nemzet, nemzetiség, nemzeti öntudat, nemzeti mozgalom, nép, etnikum, tolerancia fogalmak megértésére. 

-          Páros munka: a látogatandó területek bemutatása (táji adottságok, városok, nevezetességek) bemutatóanyag készítése.

-          Frontális munkával kalandozás a történelemben: megismerni a Felvidék múltját, jelenét.

Utazás: 2015. június 1-4. (hétfőtől csütörtökig)

Utazás alatt: folyamatosan készítenek a gyerekek útinaplót, párhuzamosan készül egy digitális beszámoló a projektnapra

Projektnap/témanap: beszámoló az útról, megemlékezés a nemzeti összetartozás napjáról

A nemzeti összetartozás napja: Pedagógiai háttéranyag (Nemzeti Erőforrás Minisztérium megbízásából az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet készítette) c. kiadvány segítségével készülünk fel ünnepi megemlékezésre, melyet az első napon az Ipolysági iskolával közösen tartunk, majd hazatérve diáktársainknak is bemutatunk. Megismerjük a nap történelmi hátterét, verses-zenés műsort állítunk össze a megemlékezésre.

Témanapon iskolagyűlés keretében levetítjük az út során készített útinaplót,  bemutatjuk a nemzeti összatartás napjára elkészítette műsort. Ezután a Felvidéket úgy mutatjuk be, hogy "tématermeket" rendezünk be pl.: tájbemutató terem (digitális táblán a földrajzi adottságok), táncteremben felvidéki táncot tanítunk táncház keretében, bányászat terme (felvidék bányászatának története), aranyterem (arany és ezüst feldolgozás története), kóstoló terem (felvidéki ételeket kínálunk), magyarság terme (bemutatjuk a felvidéki magyar  magyarok sorsát a történelem tükrében, az anyaország szerepét).

Várt eredmények: ismeretek bővülése, összetartozás-tudat erősödése, nemzeti összetartozás nap feladatának/szerepének megértése, a témanap élménye hat a gyerekek érzelmeire, az érzelmek könnyítik a tudás kialakulását.

Értékelő óra: 2015. június 8.

Csoportmunkában Power Pointos bemutató készítése az ott szerzett élményekről, melyeket bemutatnak az iskola többi osztályának évfolyamonként összevonva, az iskola honlapján elérhetővé tesszük, majd DVD-re írjuk, és az iskolakönyvtárában megőrizzük. Ki tud többet a Felvidékről vetélkedő tartása, mely során felidézzük az ott látottakat-tanultakat. Magyarórán fogalmazást, rajzórán tablót készítenek saját készítésű fotókból és rajzokból, melyből kiállítást rendezünk az iskola aulájában.

Sajtómegjelenés:

www.okkfehervar.hu

  

  

Elérhetőségeink

Székesfehérvári István Király Általános Iskola
8000 Székesfehérvár, Kelemen Béla u. 30/A.
Tel: 22-504-442; Fax: 22-504-443
E-mail: titkarsag@istvaniskola.hu

OM azonosító: 030064

 

Fenntartó: Székesfehérvári Tankerületi Központ

Fenntartó címe: 8000 Székesfehérvár, Petőfi utca 5.

Fenntartó telefonszáma: 06 22 795 240 

Fenntartó azonosító: 39012297 

 

Élelmezés:
Élelmezésvezető: Szépszóné Kerti Kornélia
Tel: +36 70 66 99 086
E-mail: istvankiraly@szik.szekesfehervar.hu

 

Vezetőség

Krählingné Kovács Tünde igazgató

 E-mail: krahlingne@istvaniskola.hu

Tothné Unyi Andrea felső tagozatos igazgatóhelyettes

 E-mail: tothne.unyi.andrea@istvaniskola.hu

 Kormosné Kovács Tünde alsó tagozatos igazgatóhelyettes 

 E-mail: kormosne@istvaniskola.hu